Selasa, 26 Mac 2013

Rancangan Pengajaran Harian


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN EMPAT

Butiran Am  :
            Tarikh                         :           01 Februari 2013
            Masa                          :           10.30 pagi – 11.00 pagi (30 minit)
            Tahun                         :           4 Kenyalang
            Bilangan murid           :           39 orang (12 Lelaki, 27 Perempuan)
            Umur                          :           10 tahun
            Mata pelajaran           :           Bahasa Melayu
            Tema                          :           Lestari Alam
            Tajuk                          :           Bumi Tercemar

Hasil Pembelajaran  :
Standard Kandungan  :
4.1       Mengemukakan idea, pandangan, dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci, tepat dan tersusun.
Aras 1 (i) Mengamati topik perbincangan untuk memberikan pandangan                 yang relevan.
Standard Pembelajaran :
1.5       Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat.
Aras 2 (i) Menerangkan maklumat yang tersurat dan tersirat tentang                                 sesuatu peristiwa.

Objektif Pelajaran  : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
i.              memberikan pandangan yang relevan mengenai topik yang dibincangkan;
ii.             menerangkan maklumat yang tersurat dan tersirat berdasarkan bahan yang diberikan;
iii.            menyatakan mesej dan nilai yang terdapat dalam bahan.

Sistem Bahasa  : i. Tatabahasa       : ayat penyata, ayat tanya
                             ii. Kosa kata          : pencemaran, sisa toksik
                             iii. Intonasi              : ayat penyata, ayat tanya


Pengisian Kurikulum : i.   Ilmu                   : Kajian Tempatan, Sains
                             ii.  Nilai murni        : mencintai alam sekitar, prihatin, kerjasama  
                 iii. Kemahiran bernilai tambah :
a)     Kemahiran berfikir          : menjana idea, mengelaskan, merumus,  
b)     Kecerdasan pelbagai      : nilai murni

Bahan Bantu Mengajar  : i. Power point;
                                           ii.  Klip video;         
                                           

Pengetahuan Sedia Ada :
i.        Murid-murid terdedah dengan keadaan bumi yang tercemar.
ii.       Murid-murid mengetahui punca yang menyebabkan berlakunya masalah  
       pencemaran air.
iii.    Murid-murid terdedah dengan kempen ‘Kitar Semula’.


Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan

Set induksi
(5 minit)
Gambar bahan buangan
-  botol plastik
-  tin minuman
-  surat khabar
-  botol kaca
          
i.     Guru menunjukkan gambar pelbagai bahan buangan di hadapan kelas.
ii.    Guru bersoal jawab dengan murid-murid berkaitan gambar bahan buangan yang ditunjukkan.
iii.   Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
BBM :
   i.   Power point

Teknik :
   i.   Bersoal jawab

Nilai murni :
   i.   Prihatin
  ii.   Mencintai alam sekitar

Langkah 1
(15 minit)
Klip video tentang pencemaran alam



.
i.     Guru menayangkan sebuah klip video tentang pencemaran di hadapan kelas.
ii.    Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan klip video yang dipamerkan.
iii.   Murid-murid diminta untuk memberikan pendapat mengenai topik yang dibincangkan.
F.U. 4.1. A.1 (i)
Teknik :
   i.   Bersoal-jawab
  ii.   Menyatakan pendapat

BBM :
   i.   Klip video
(Lampiran 1)

Nilai murni:
   i.   Mencintai alam sekitar

Langkah 2
(10 minit)
Petikan tentang pencemaran air.

i.    Guru menayangkan petikan tentang pencemaran air kepada murid-murid.
ii.   Murid-murid diminta untuk membaca petikan tersebut secara senyap dan cuba memahaminya.
iii.  Guru berbincang dengan murid-murid bagi mengenal pasti isi yang tersurat dan isi yang tersirat berdasarkan petikan itu.
iv.  Guru menunjukkan isi tersurat dan isi tersirat yang telah dikenal pasti.
F.S. 1.5. A.2 (i)

KBT :
   i.   Kemahiran berfikir
-     Menjana idea

BBM :
   i.   Power point

Nilai murni:
   i.   Prihatin


Langkah 3
(15 minit)
Program ‘Kitar Semula’

  i.   Guru menerangkan kepada murid-murid mengenai program ‘Kitar Semula’.
 ii.   Guru menunjukkan maklumat secara ringkas tentang program tersebut.
iii.   Guru menunjukkan gambar tong sampah yang telah diguna pakai dalam program itu.
iv.   Murid-murid diminta untuk mengelaskan gambar-gambar sampah yang ada ke dalam tong sampah yang betul.
KBT :
   i.   Kemahiran berfikir
-   Mengelaskan
BBM :
   i.   Power point

Nilai murni :
   i.   Prihatin
  ii.   Mencintai alam sekitar

Langkah 4
(10 minit)
Kuiz
  i.   Guru membahagikan murid-murid kepada beberapa kumpulan.
 ii.   Wakil setiap kumpulan diminta berdiri dan menjawab soalan yang dikemukakan.
iii.   Sekiranya betul, kumpulan itu akan diberikan bintang sebanyak dua.
iv.   Kumpulan yang mengumpul bintang paling banyak akan dikira sebagai juara.
KBT :
   i.   Kemahiran berfikir
-       Menjana idea

BBM :
   i.   Power point

Nilai murni :
   i.   Kerjasama

Penutup
(5 minit)

Rumusan
a.    Isi pelajaran
b.    Nilai murni

Tayangan Video
i.       Guru menayangkan klip video ‘Hijau’.
ii.      Guru berbincang dengan murid-murid tentang pelajaran yang telah mereka pelajari.
iii.     Guru bertanya kepada murid-murid mengenai nilai-nilai murni yang telah mereka peroleh berdasarkan isi pelajaran.
KBT :
   i.   Kemahiran berfikir
-    Merumus

BBM :
   i.   Klip video

Nilai murni :
   i.   Mencintai alam sekitar
  ii.   Prihatin

Tiada ulasan:

Catat Ulasan